Jos muzika. Die Musik von Ihr

Artėjantis
2025-05-02 18:00 – 19:00

Schumann, Mahler, Mendelssohn – melomanams puikiai pažįstamos vyrų kompozitorių pavardės. Šia koncertine programa solistė Lina Dambrauskaitė ir pianistas Justas Čeponis siekia atkreipti dėmesį žinomų vyrų šešėlyje kūrusias žmonas – Clarą Schumann (1819-1896) ir Almą Mahler (1879-1964) bei Fanny Mendelssohn (1805-1847), vyresniąją Felix Mendelssohn seserį.
C. Schumann buvo apdovanota ypatingu pianistės talentu, tad jos kūryba išsiskyrė dideliu dėmesiu ne tik melodingai vokalinei linijai, bet ir ekspresyviai fortepijono partijai. A. Mahler buvo labai ryški ir aktyvi kultūrinio Vienos gyvenimo veikėja, įvairių menininkų mūza, rašytoja bei kompozitorė. Nepaisant to, kad jos noras ir pastangos kurti buvo smarkiai ribojamos jos vyro, Gustavo Mahlerio, iškeltų sąlygų ir taisyklių, A. Mahler kūrybinis palikimas niekuo nenusileidžia to meto žymiausiems kompozitoriams vyrams. Tiek C. Schumann, tiek A. Mahler teko kovoti ne tik su to meto visuomenės stereotipais, bet ir su dideliais iššūkiais artimoje aplinkoje. Kita vertus, Fanny Mendelssohn kūrybinę veiklą skatino ir palaikė jos vyras. Nors jos kūrybinis palikimas ne toks populiarus kaip jos brolio Felixo, Fanny kompozicijos – ne mažiau ryškios; ypatingai jos introspektyvios, intymios dainos vokalui ir fortepijonui. ,,Norėdami į programą įtraukti ir lietuvių kompozitorių muziką, atkreipėme dėmesį į vieną iškiliausių lietuvių vokalinės muzikos kūrėjų – Zitą Bružaitę, kurios postromantinis braižas ir dainos vokiečių kalba mums pasirodė kaip organiška šios programos dalis.”,- teigia atlikėjai.
Šia programa siekiame ne tik pagerbti ryškias kompozitores, bet ir kviečiame įsižiūrėti į moters balsą muzikos istorijoje – jautrų, intelektualų, neretai nutildytą, tačiau ne mažiau vertingą.
Tegu šis koncertas tampa ne tik išskirtiniu muzikiniu potyriu, bet ir kvietimu perrašyti, praplėsti, atgaivinti tai, kas ilgą laiką slypėjo šešėlyje.

Renginys nemokamas.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

LINA DAMBRAUSKAITĖ – jaunosios kartos sopranas, jau sulaukusi pripažinimo ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio teatruose bei koncertų salėse. Solistė dainavimo meno Lietuvoje mokėsi pas Sigutę Stonytę, o vėliau pakėlė sparnus į Londono ir Ciuricho teatrus.
L. Dambrauskaitė koncertavo su Lietuvos nacionaliniu ir valstybiniu simfoniniais orkestrais, Lietuvos kameriniu orkestru, šv. Kristoforo orkestru, dirbo su žymiausiais šalies dirigentais; dainavo Vokietijoje, Danijoje, Ispanijoje, Italijoje, Makedonijoje, Pietų Korėjoje. Dainininkė atstovavo Lietuvos kultūrinį paveldą pasaulinėse parodose „Expo 2015“ Milane bei “Expo 2022” Dubajuje.
Solistė nuolat kviečiama atlikti soprano partijas sakraliniuose ir simfoniniuose kūriniuose: J. S. Bacho „Pasijoje pagal Joną“ ir “Pasijoje pagal Matą” , F. Schuberto Mišiose Nr. 6 Es-dur, G. Mahlerio Ketvirtojoje Simfoninije, J. Haydno oratorijoje „Pasaulio sutvėrimas“ (dir. Mirga Gražinytė-Tyla) ir kt. Solistė koncertavo su La Scintilla, The Dunedin Consort, Cify of Birmingham Symphony Orchestra, Latvijos nacionaliniu simfoniniu orkestru, Liepojos simfoniniu orkestru.
Tarp Linos sukurtų vaidmenų operos scenose – Semelė (G. F. Händelio “Semelė”), Zerlina (W. A. Mozarto “Don Žuanas”), Laputė (L. Janačeko “Laputės gudruolės nuotykiai”), Ugnies ir Lakštingalos vaidmenys (M. Ravelio “Vaikas ir stebuklai”) su Royal Academy Opera; Papagena (W. A. Mozarto “Užburtoji fleita”, Ksenija (M. Musorgskio “Borisas Godunovas”), Primadona (G.Donizetti “Viva la mamma”) Ciuricho operos teatre; Barbarina (W. A. Mozarto „Figaro vedybos“, Tais (G. F. Händelio „Aleksandro puota“), Sofi (R.Strausso “Rožės kavalierius”), Giulietta (V.Bellinio “Kapulečiai ir Montekiai”), Giulietta (J. Offenbacho “Hofmano istorijos”) Lietuvos nacionaliname operos ir baleto teatre; Injolis (C. Debussy “Pelėjas ir Melisanda”), Fraskita (“E-Carmen” pagal G. Bizet muziką) su Vilnius City Opera;
Mari (G.Donizetti “Pulko duktė”) Klaipėdos muzikiniame teatre.
2022 m. Kovą Lina buvo įvertinta Auksiniu Scenos Kryžiumi už Sofi vaidmenį R. Strausso “Rožės kavalieriuje” (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras) ir Mari G. Donizetti “Pulko duktėje” (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras).

JUSTAS ČEPONIS – Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro pianistas-koncertmeisteris, nuolat koncertuojantis kaip solistas bei įvairių ansamblių narys. Žinomiausi jo scenos partneriai – violočelininkas Nicholas Jones (Didžioji Britanija) bei operos solistai Vida Miknevičiūtė, Edgaras Montvidas, Kristian Benedikt. Bendradarbiauja su režisiere Dalia Ibelhauptaite Vilnius City Opera pastatymuose ir kartu su Vilnius City Opera bei Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru atstovavo Lietuvai Dubajuje, pasaulinėje parodoje ,,EXPO 2020”.