Šiemet Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 35-metį Palanga paminėjo ypatingai – visame mieste sužydėjo „laisvės pievos“. Pilietinė akcija „35 laisvės pievos: tarp dangaus ir žemės“ subūrė bendruomenes, įstaigas ir gyventojus kurti žemės meną laisvės, tautiškumo ir lietuviškos simbolikos temomis.
Bendruomeniškumo ir kūrybiškumo šventė
Visi dalyviai savo kiemo erdves papuošė žemės meno kūriniais, o minėjimo išvakarėse dalelę savo pievos atnešė į paplūdimį prie tilto ir čia jas susijungė į masinę mozaiką, didžiulį (net 25 m ilgio) užrašą „#LAISVEI35“. Ši iniciatyva tapo ne tik meniniu akcentu, bet ir stipriu laisvės, vienybės bei kūrybiškumo simboliu.
Kūrybinės dirbtuvės tęsėsi visą pusdienį. Palangos bendruomenės (darželinukai, mokyklinukai, senjorai) atsinešė prie jūros įvairių džiovintų gėlių, kankorėžių, akmenukų ir kitų gamtinių medžiagų kurias dėliodami viena prie kitos sukūrė nuostabų žemės meno kūrinį. Praeiviai nuo tilto stebėjo ir negailėjo pagyrų už kūrybiškumą ir bendrystę. Vakarop kūrinys jau buvo baigtas ir tapo puikia puošmena Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimui.
Laisvės pievos visame mieste
Palangos kultūros centras inicijavo šią prasmingą akciją, įtraukdami įvairias bendruomenes: mokyklas, darželius, globos namus, muziejus, jaunimo organizacijas bei net kitų miestų atstovus.
„Palangos koncertų salė – neatsiejama miesto kultūrinio gyvenimo dalis, todėl maloniai prisijungėme prie šios gražios iniciatyvos. Pastatą papuošėme milžiniška trispalve, kuri simbolizuoja tautos stiprybę ir laisvę,“ – dalinosi Palangos koncertų salės atstovai. Prie akcijos prisijungė ir Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro Kretingos filialo mokiniai, kurie sukūrė šešis vainikus iš natūralių medžiagų Lietuvos vėliavos spalvomis, kurie papuošė koncertų salės prieigas. „Vainikai simbolizuoja vienybę, bendrystę ir nenutrūkstamą ryšį tarp praeities, dabarties ir ateities,“ – teigė dalyviai.
Palangos Vlado Jurgučio progimnazija ne tik gausiomis pajėgomis prisidėjo prie žemės meno pajūryje kūrimo, bet ir išžygiavo žemėlapyje užrašą „Laisvei 35″. Kaip skelbė Palangos sanatorinės mokyklos bendruomenė „Težydi LAISVĖ mūsų pievose ir širdyse!“. Jų laisvės pievelėje „pražydo“ spalvingos gėlės iš akmenukų. Darželių auklėtiniai savo žaidimų erdves išpuošė išskirtiniu žemės menu. „Gintarėlio“ vaikai skelbė „Mes – laisvės vaikai!“, „Nykštuko“ mažieji žodį „LAISVĖ“ dėliojo iš šakelių ir kankorėžių, o „Žilvino“ ugdytiniai smilgų ir šakų kompozicijomis įamžino Gediminaičių stulpus, „Lietuvą“ ir skaičių „35“. „Ąžuoliuko“ vaikai savo mene išdėliojo žodį „Lietuva“. Vaikams Lietuva – tėvynė, visada sušildanti, mylinti, auginanti ir globojanti.
Palangos miesto globos namų gyventojai iš natūralių medžiagų sukūrė jaukų namuką – stiprybės ir bendrystės simbolį. Palangos jaunimo ir savanorystės centras taip pat aktyviai įsitraukė, pabrėždami jaunimo svarbą laisvės puoselėjimui. Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras iš pagaliukų kruopščiai sudėjo karūną – primindami apie pirmąjį ir vienintelį Lietuvos karalių Mindaugą. O Palangos miesto socialinių paslaugų centras savo kieme sukūrė vieną didžiausių žemės meno kūrinių.
Akcijoje dalyvavo ir moterų vokalinis ansamblis „Guboja“, puošęs vieną miesto gyvenamųjų kiemų, bei aktyvi Šventosios bendruomenė, kūrusi laisvės pievas įvairiose miestelio vietose: prie seniūnijos, bažnyčios, socialinių paslaugų centro ir Žemaičių alkos kalno.
Palangos kurorto muziejus savo kiemą pavertė meno erdve „Laisvės pojūtis“. Net tris pievas Palangos mieste sukūrė UAB „Palangos komunalinis“, o Palangos botanikos parkas ne tik kūrė meną parke, bet ir suteikė daug medžiagų masiniam kūriniui prie jūros.
Akcija sulaukė palaikymo ir iš kitų miestų: Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centras savo akvarelės studijos kūrinį „Laisvės paukšteliai“ eksponavo kurhauzo verandoje, o Lygumų pagrindinė mokykla (Pakruojo r.) sukūrė laisvės pievą savo miestelyje.
Prie masinio kūrinio pajūryje aktyviai prisidėjo LPS Palangos pensininkų bendrija „Bočiai“, bendruomenė „Palangos Santarvė“ ir „Mėguva“.
Laisvė – kasdienybės dalis
Kiekvienam laisvė reiškia skirtingus dalykus: „Laisvė yra galimybė rinktis“, – sakė viena Palangos šeima. „Laisvė yra jūra“, – pridūrė kitas dalyvis. Vaikai laisvę apibūdino kaip džiaugsmą, juoką ir galimybę piešti širdutes.
Šis unikalus projektas dar kartą įrodė, kad laisvė – tai ne tik istorinis pasiekimas, bet ir mūsų kasdieniai veiksmai ją puoselėjant. Palanga šventė su bendryste, tvaria kūryba ir iš visos širdies – kaip ir dera tikrai laisvės šventei!
Pievų žemėlapis:
https://www.google.com/maps/d/u/1/edit?mid=150WsRuhLQi7nq2gsMfnMw2HPPumQvCg&usp=sharing




























































