PALANGOS JURGINĖSE ATGIMS BIRUTĖS KALNO LEGENDA

2023-04-19

Šį savaitgalį balandžio 21-23 dienomis Palangoje tarp ošiančių pušynų linksminsimės su folkloro ansambliais iš visos Lietuvos – vyks 33-iasis Jurginių festivalis „Jurgi, paimk raktus“. Festivalis pernai įtrauktas į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą kasmet stebina originalia programa, kurioje darniai persipina tradicijos, vizualus menas, sportiniai ir pramoginiai renginiai. Šiemet Jurginės Palangos 770 m. jubiliejaus proga pirmą kartą dovanos ir įspūdingą teatralizuotą šviesų misteriją ant Birutės kalno, kuri papasakos atgimusią legendą apie šią paslaptingą vietą.

ŠVENTĖS IŠTAKOS

Jurginių šventės pagrindas – iš seniausių laikų likę ir šiandien vietos išskirtinumą parodantys papročiai: iškilmingos eitynės iki Birutės kalno, pamaldos prie Šv. Jurgio koplyčios, žirgų pasirodymai. Tikėta, kad smagiai pagarbinus Šv. Jurgį, nugalimas ligų, bado ir kitų negerovių drakonas, todėl Jurginių giesmėms, dainoms, rateliams buvo priskiriama magiška galia. Kuriant renginį siekiama atskleisti bendražmogiškas vertybes ir ieškoma tokių ritualo formų, kurios šiuolaikiniams žmonėms suteiktų galimybę pajusti ryšį su protėvių pasaulėjauta, kultūra, pagarba gamtai. Jurginių šventės tradiciją Palangoje puoselėja Palangos kultūros ir jaunimo centro folkloro ansamblis „Mėguva“.

ATVIRI VARTAI ŽIRGYNUOSE IR ANSAMBLIŲ PASIRODYMAI

Pirmąją festivalio dieną balandžio 21-ąją nuo 9 val. ryto visi kviečiami užsukti į „Žaliąją mugę“ miesto turgavietėje, Senojo turgaus g. 12, kuri vyks visas tris festivalio dienas. Joje bus galima įsigyti sodinukų ir augalų, tautodailės ir amatininkų dirbinių bei ekologiškų maisto produktų. Po pietų visi žirgų mylėtojai ir šeimos kviečiami nemokamai apsilankyti dviejuose žirgynuose – „JSK Happy Horse“ (registracija tel. nr. 869072788) ir jojimo mokykloje „Lyderis“ (registracija tel. nr. 868612900).

Antrąją ir pagrindinę festivalio dieną balandžio 22-ąją 11 val. Zigmo žirgyne vyks žirgų konkūrų varžybos Palangos Jurginių taurei laimėti. Nuo 15 val. įvairiose Palangos vietose – Jūratės ir Kąstyčio skvere, prie kurhauzo, prie Signatarų alėjos, centrinėje aikštėje ir kt. vyks folkloro ansamblių pasirodymai. 16.30 val. visi festivalio lankytojai kviečiami jungtis į eitynes su žirgais, dainomis ir šokiais nuo Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios į Birutės parką. Čia tarp žaliuojančių pušynų ir tvenkinių prie Gintaro muziejaus klausysimės unikalios kolektyvų bendrai atliekamos gamtos ir folkloro sutartinės „Žemė kėlė žolę“. Skambės ragų, skudučių, lumzdelių kūriniai, piemenų instrumentinio ir dainuojamojo folkloro kūriniai, improvizacijos dūdmaišiais ir kt. pučiamaisiais liaudies instrumentais, kanklėmis.

ŠVIESŲ MISTERIJOJE ATGIMUSI BIRUTĖS KALNO LEGENDA

Balandžio 22 d. 22 val. Birutės kalno papėdėje vyks įspūdingiausias festivalio reginys – teatralizuota šviesų misterija „Yr didis kalnas“. Senovės mitas-legenda apie kalno viršūnėje gyvenusį baisųjį smaką (slibiną) ir jį nukovusį Šv. Jurgį bus sujungta su šiuolaikinėmis technologijomis, taip pat išvysime gražiąją vaidilutę Birutę su Kęstučiu ir jo raitelių palyda. Misteriją režisavo Aušra Latonienė, muziką specialiai šiam reginiui kūrė Donatas ir Aistis Bielkauskai. Šviesų instaliacijomis rūpinasi viena didžiausių Vakarų Lietuvos renginių serviso įmonių, bendradarbiaudama su šviesų dailininku bei šviesų projekto autoriumi Remigijumi Januška. Žiūrovai misteriją kviečiami stebėti Birutės kalno papėdėje nuo Gintaro muziejaus pusės.

Pasigrožėję atgimusia Birutės kalno legenda nuo 22.30 val. visi kviečiami užsukti į naktišokius viešbutyje „Palangos Žuvėdra“ ir apsisukti bent viename ratelyje su linksmaisiais folkloro ansambliais.

GAMTOS IR ŽMOGAUS HARMONIJA

Balandžio 23 d. 12 val. ant Birutės kalno prie Šv. Jurgio koplyčios bus aukojamos Šv. Mišios už Lietuvos žemdirbius. Mišių metų folkloro ansambliai giedos tradicines giesmes. Kurorto gamta turi ypatingo žavesio pavasarį, kai pradeda sprogti pumpurai ir žaliuoti medžiai. Todėl kviečiame visus kartu su šeimomis nepraleisti progos balandžio 23 d. 13 val. sudalyvauti Jurginėjimo linksmybėse Birutės parke prie rotondos. Atsinešus savo kiaušinių bus galimybė išsikepti skaniausios kiaušinienės, vyks įvairūs žaidimai, bei edukacijos. Viso festivalio metu Palangoje ir Šventojoje vyks žemės meno paroda „Jurgio raktai“. Palangos bendruomenė kartu su dailės ir floristikos specialistėmis sukurs 7 žemės meno kūrinius Palangoje ir Šventojoje iš natūralių gamtoje randamų medžiagų. Parodą bus galima atrasti su programėle #walk15 žaidimo ,,Rask Jurgio raktus“ pagalba.

Palangos Jurginių festivalį finansuoja Palangos miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.

Visą festivalio programą galima rasti www.pkjc.lt

Palangos kultūros ir jaunimo centro informacija

Akimirkos iš 2022 m. festivalio

 

[envira-gallery id=”9366″]