„Palangos dienos”

2022-03-17

„Palangos dienos“ maloniai nustebins renginių gausa ir įvairove

Įsibėgėjant pavasariui Palangos kultūrinis gyvenimas įgauna naują pagreitį – kovo 30 – balandžio 5 dienomis kurorto bendruomenė bei svečiai tradiciškai kviečiami drauge paminėti ne tik Palangai, bet ir visai šaliai svarbius du istorinius įvykius. Renginių ciklas „Palangos dienos“ sutelks bendruomenę visą savaitę minėti Palangos krašto prijungimą prie Lietuvos 1921 m. kovo 30 d., taip pat – miesto vardo gimtadieniu vadinamą Balandžio 5-ąją – dieną, kai 1253 m. Palanga paminėta Kuršo dalybų tarp Livonijos ordino ir Rygos vyskupo akte.

Palangos vėliavos savaitė

Siekiant kūrybingai ir šventiškai paminėti šiuos du svarbius istorinius įvykius, visą savaitę Palangoje ne tik šurmuliuos kultūriniai renginiai – kurortas pasidabins miesto vėliavomis, nes laikotarpis nuo kovo 30 d. iki balandžio 5 d. skelbiamas Palangos vėliavos savaite. Tad kurorto įmonės, įstaigos ir organizacijos, taip pat – vietos gyventojai raginami šiuo laikotarpiu prie savo namų, pastatų iškelti Palangos miesto vėliavas.

Neturintieji Palangos miesto vėliavų, jų įsigyti gali Palangos turizmo informacijos centre.

Kūryba netradicinėse erdvėse

Kaip ir kasmet, į pasirengimą „Palangos dienoms“ aktyviai įsitraukė miesto bendruomenė, ir tai šį renginių ciklą kasmet daro ypatingai jaukų ir šiltą. Palangos dienos“ jau neįsivaizduojamos be tradicinių renginių – Nepriklausomybės aikštėje vyksiančio „Palangos dienų“ atidarymo renginys bei vėliavų pakėlimo ceremonijos, visose miesto bažnyčiose aukojamų šv. Mišių už Palangą ir palangiškius.

Bendruomenę sutelks ir kitos siūlomos veiklos, juo labiau kad kultūra bei kūryba skleisis visame mieste, netgi pačiose netikėčiausiose kurorto vietose.  Palangiškiai ir kurorto svečiai bus pakviesti netradicinėse erdvėse pasigėrėti jaunųjų palangiškių talentais – pasivaikščioti po kūrybiškai padabintą Birutės parką pakvies S. Vainiūno meno mokyklos auklėtinių darbų paroda, miesto centre, Gintaro ir Ganyklų gatvių sankirtoje akį trauks Palangos moksleivių klubo kūrybinio projekto mokinių darbų paroda „Tau, Palanga“, miesto ikimokyklinukai pakvies į autobusų stotyje vyksiančią fotografijos parodą „Mano ir tavo Palanga“, o Šventosios aikštės paviljone lankytojų dėmesio lauks Šventosios pagrindinės mokyklos mokinių kūrybinių darbų paroda „Mano Palanga. Praeitis, dabartis, įkvėpimas“.

Muzika bei poezija

Visą savaitę mieste nestigs ir kitokių renginių: į Kurhauze vyksiantį koncertą „Kuršžemninkė man pasiūlė“ pakvies folkloro ansamblis „Mėguva“, S. Vainiūno meno mokyklos mokiniai ir mokytojai Gintaro muziejuje dovanos koncertą „Tiškevičių kultūros alėja“, istorijos mėgėjus J. Šliūpo muziejus pakvies į apskritojo stalo diskusiją „Palangos prijungimas prie Lietuvos: laimėtojai ir nusivylusieji“.

Mėgstantieji poeziją bus laukiami Kurhauze vyksiančiame Ramutės Skučaitės kūrybos vakare „Buvau atėjus…“, kuriame dalyvaus aktorius Gintaras Mikalauskas, taip pat – Kurorto muziejuje vyksiančioje poezijos konkurso „Haiku Palangai“ apdovanojimų ceremonijoje, o į Kurhauzo teatro salėje vyksiantį poetinį hepeningą Palangai pakvies Rolandas Rastauskas (tekstai/balsas) bei Juozas Milašius (gitara/garsas).

Praeitis ir dabartis

Palangiškių ir šventojiškių kasdienybė neįsivaizduojama be jūros, o ši neatsiejama nuo senųjų žvejybos tradicijų. Apie jas primins istorikas Dainius Elertas ir žvejiškos kultūros bei istorijos žinovas Mikelis Balčius primins Šventojoje, pristatant naują istorinę knygą „Jūros skonis: žūklė Lietuvos pakrantėje 1900-1944“. O besidominčius kurorto šiandiena ir ateitimi Palangos moksleivių klubas pakvies į inscenizuotą ekskursiją „Po Palangą ateities pėdomis“.

Neatsiejama renginių ciklo „Palangos dienos“ dalis yra ir kasmet Savivaldybėje rengiamos palangiškių ir šventojiškių darbų paroda „Palanga – mano miestas“, kurioje savo kūrybą, rankdarbius pristato auksarankiai vietos gyventojai, nepriklausantys jokioms menininkų organizacijoms. Šie darbai kasmet sulaukia didelio vietos gyventojų susidomėjimo. Neabejojama, kad Savivaldybėje rengiama stulbinančio grožio darbų paroda populiari bus ir šiemet.

Krepšinis ir žygis pajūriu

Sporto entuziastai ir aktyvios gyvensenos mėgėjai taip pat bus kviečiami aktyviai įsitraukti į „Palangos dienų“ renginius – Palangos sporto arenoje vyks krepšinio turnyras, skirtas Palangos dienoms paminėti „Palanga CUP 2022“, o ištvermingiausieji, kaip ir kasmet, bus pakviesti dalyvauti tradiciniu tapusiame ir gausų būrį dalyvių kiekvienais metais sukviečiančiame žygyje „Gintaro kelias“ ir akcijoje „Riedam“ Palanga–Šventoji, kurio dalyviai laisvai pasirinktu laiku, naudodami programėlę su GPS sekimo funkcija (Strava, Runkeeper, Nike Run Club) pėsčiomis ar pasirinkta ekologiška transporto priemone pajūriu ar palei jūrą nusidriekusiais dviračių takais įveiks maždaug 12 kilometrų atstumą ik Šventosios.

Įsitraukia bendruomenė

Pasak Palangos miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjo Roberto Trautmano, renginių ciklas „Palangos dienos“ kasmet būna ypatingas, kadangi renginius inicijuoja bei kuruoja aktyvūs miesto bendruomenės nariai, o Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus bei Kultūros ir jaunimo centro specialistai jiems padeda.

„Palangos dienų“ sumanytojo – Palangos miesto garbės piliečio Vitaliaus Bernardo Litvaičio siūlymas kasmet paminėti du Palangai svarbius istorinius įvykius sulaukė didelio bendruomenės palaikymo bei iniciatyvų. Jų dėka šis renginių ciklas kasmet pasipildo naujais, įdomiais renginiais bei sulaukia vis gausesnio būro dalyvių ir žiūrovų. Neabejoju, kad šiais metais numatomi „Palangos dienų“ renginiai padovanos daug malonių akimirkų kurorto gyventojams ir svečiams“, – kalbėjo R. Trautmanas.