Baltijos kelias. Trijų Baltijos valstybių vėliavų instaliacija Palangoje ir Šventojoje

Baltijos kelias. Trijų Baltijos valstybių vėliavų instaliacija Palangoje ir Šventojoje

„Kai kardeliai tapo stipresni už tankus ir raketas“
Virginijus Savukynas, LRT.lt

Akcija Baltijos kelias – vienas iš svarbiausių istorinių įvykių Baltijos valstybių istorijoje. Baltijos kelias – neprievartinio pasipriešinimo kelias kovoje už savo valstybių Nepriklausomybę. Įsimintiną 1989 m. rugpjūčio 23 d., minint nusikalstamo Molotovo–Ribentropo pakto ir jo slaptųjų protokolų pasirašymo 50-ąsias metines, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis, Estijos ir Latvijos liaudies frontai suorganizavo 620 km ilgio gyvąją grandinę, kuria trijų Baltijos valstybių Tautos, sujungdamos Vilnių, Rygą, Taliną – nuo Gedimino pilies iki Ilgojo Hermano bokšto Taline, surengė simbolinį referendumą ir susikibusios rankomis kiekviena savo ir kartu 2 milijonų žmonių apsisprendimu nutiesė kelią į Nepriklausomybę. 1990 m. kovo 11 d. Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas, vykdydama Tautos valią, atkūrė Lietuvos Nepriklausomybę.

Rugpjūčio 23 dieną, pirmadienį, Palanga ir Šventoji kviečia  gyventojus ir  svečius paminėti šią istorinę datą. Jau keletą dienų prieš Baltijos kelio minėjimą Palangos kurhauzo terasoje ir Šventosios centrinėje aikštėje suplazdės instaliacija „Vienybė – Lietuva. Latvija. Estija“. Vėliavų instaliacija sujungs ir saugos tris Baltijos valstybes, taip patvirtindama jų vienybę.

Istorinę dieną, lygiai 19 valandą, prie Palangos tilto ir Šventosios centrinėje aikštėje, vieningai susikibę už rankų sukursime gyvą žmonių grandinę ir atkartosime istorinę 1989 m. rugpjūčio 23 d. akimirką. Minėjimo dalyviai kviečiami pasipuošti trijų Baltijos šalių atributika ar kardeliu – šios datos simboliu tapusia gėle. 21.30 val. Šventosios centrinėje aikštėje bus rodomas dokumentinis filmas „Baltijos kelias“.

„Tai nėra filmas apie patį įvykį. Tai poema apie jausmą, kuris vienijo tūkstančius žmonių. Svarbiausia buvo pagauti jų emociją ir būseną. Pergalės ir meilės jausmas buvo didžiulis. Dabar suprantame, kad mūsų filmas ir pats „Baltijos kelias“ – tarsi kažkada uždrausta tylos minutė už tuos, kurie šviesesnės rytdienos nebesulaukė“, – svarsto kino režisierius Arūnas Matelis.

Visą savaitę Palangos tiltas ir „Žvejo dukros“ Šventojoje bus papuošti Baltijos šalių trispalvėmis.

Būtina laikytis LR Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų.

 

Palangos kultūros ir jaunimo centro informacija